Коли зливати вино з осаду та навіщо потрібна фільтрація

Домашнє виноробство – це особливий вид мистецтва, в якому важливість кожної віхи складно переоцінити, тому що від цього залежатиме привабливість та смак кінцевого продукту. Щоб органолептичні якості спиртного напою власного виготовлення були на висоті (відсутність гіркого присмаку), слід дотримуватися грамотної технології та вибирати правильний час зняття його з осаду. На виробництвах для цих цілей використовують спеціальні фільтрувальні агрегати (рамні, пластинчасті фільтр-преси). На своїй території можна задіяти гумовий шланг і шматочок тканини.

Фільтрація алкоголю — навіщо вона потрібна?

Протягом процесу приготування домашнього вина дріжджі, які вже виконали свою місію, осідають на днище ємності, формуючи пухку емульсію. Через певний часовий проміжок, гнильні процеси не змушують на себе чекати, що безпосередньо впливає на смакові властивості напою в гірший бік. Алкоголь насичується гіркотою та запахом гнильці, які не піддаються корекції. Такий продукт можна вважати зіпсованим та непридатним для харчових цілей.
Тому, очисні заходи від осадової каламуті – це ключовий крок домашнього виробництва вина, на якому часто спотикаються винороби-початківці. Досвідчені виноградарі знають, що проціджування має бути реалізоване з особливою скрупульозністю, а головне, у відповідний період.

Коли доцільно переливати вино?

Кінець фази активної ферментації знаменує собою старт першої фільтрації. Тривалість процесу обумовлена ​​різновидом спиртного та налічує 36-56 діб.
Коли зливати вино з осаду та навіщо потрібна фільтрація
Як дізнатися, що прийшла година “Х”:

 • рукавичка з гуми, яка увінчує собою контейнер, знаходиться в здутому положенні;
 • припинення булькання гідрозатвору – це означає, що вуглекислота перестала продукуватися в ємність, наповнену водою;
 • підсилилася прозорість і покращився колір винця;
 • на денці ємності спостерігається згущення суспензії.

Умовою хорошого смаку спиртного, без неприємної гіркуватості, буде проціджування його, навіть якщо бродіння відбувається і після 56 днів, як був прилаштований гідрозатвор. Алкоголь зливають в іншу сулію і знову ставлять під гідрозатвор для продовження процесу ферментації, зі збереженням температури навколишнього середовища. Це найхарактерніше для вина з яблук. Для надання напою приємного бурштинового кольору протягом бродіння його краще поставити на світло (на вікно або на балкон).
Раніше за встановлений термін (в активну фазу ферментації), спиртне зливати не можна. Оскільки під час очищення живі бактерії, що викликають бродіння, наявні в напої, ліквідуються, і процес припиняється.

Скільки разів можна очищати алкоголь?

Досвідчені майстри винного ремесла рекомендують знімати вино з осаду тричі. Етапність проціджування:

 1. Коли закінчився ферментативний процес, а на дні утворився пристойний шар осаду.
 2. Через 2 місяці (60 діб), оскільки бродіння вже не зійде нанівець.
 3. Через 3 місяці (90 діб) з останнього очищення.

Однак, якщо осад все одно з’являється, процедуру потрібно повторювати до повної прозорості продукту. Сировина, з якої виготовляється вино, зумовлює частоту очищення напою від осадового шару. Це може бути виноград, смородина, сливи або яблука. Негласною умовою своєчасного очищення є проведення фільтрації при утворенні на дні тари каламуті 3-5 см завтовшки.
Якщо алкоголь вимагає більшої витримки (подальшого дозрівання), то фільтрують його один раз на два тижні. Потім вистачить очищення й один раз на місяць.
Саморобне вино готове до вживання, коли на дні пляшки немає каламутного шару.
Формування винного каміння під час витримки — це ще один, не менш важливий крок при створенні алкоголю. Це свідчить про повністю натуральний продукт. До того ж винний камінь не впливає на смакові якості алкогольного напою. Його просто залишають на денці ємності, коли переливають вино у графін перед подачею на стіл.
У промислових умовах або на невеликих виробництвах, для очищення вина, перед розливанням готового продукту в тару для зберігання, використовують пластинчастий фільтр-прес. Фільтрувальне оснащення компанії “Ракитов” відмінно зарекомендувало себе не тільки у виноробстві, а й в інших сферах харчової промисловості: для очищення соку, молока, сиропу, олії.

Правила процедури зняття вина з осаду

Коли зливати вино з осаду та навіщо потрібна фільтраціяЩоб очистити спиртне в домашніх умовах знадобиться м’яка трубка або гумовий шланг без запаху довжиною 1,5-2 метри, з перетином 0,5-1,5 см. В основі методу лежить принцип сполучених сосудів.
Етапи технології:

 1. За 4-5 днів до запланованого переливання рідини, ємність переносять на підвищення
  35-65 см від поверхні підлоги: на стілець, низький столик, лаву і т.п. У разі підняття тари безпосередньо перед фільтрацією, завись може збовтатися, що знизить ефективність дійства.
 2. Бутіль розкорковують та видаляють гідрозатвор. Трубку одним кінцем опускають у напій таким чином, щоб шланг не торкнувся дна з осадом, приблизно на 3 см вище за рівень каламуті.
 3. Алкоголь підсмоктують за допомогою другого кінця трубки й поміщають його в стерильну скляну ємність якомога ближче до межі горла судини. Це сприятиме максимально тривалому спаду рідини в сулію. Тим самим вино чудово “провітриться”, з нього вийдуть залишки вуглекислого газу, покращиться аромат.
 4. Необхідно знаходитися поряд з вином, що переливається, під час всього процесу. Контроль потрібен для того, щоб кінчик шланга випадково не опустився в осад.
 5. Бажано, налити продукт, що перебродив, до самого краю пляшки, щоб мінімізувати його контакт з повітрям. Далі йде черга щільної закупорки ємності та зберігання її у темряві та прохолоді.
 6. Слід регулярно перевіряти перелитий алкоголь на предмет випадання осаду. Повторна фільтрація необхідна, якщо шар каламуті перевищує 2-5 см.

Щоб звести до мінімуму втрати вина після первинного очищення, досвідчені майстри рекомендують процідити осад через спеціальний фільтр або кілька шарів марлі (щільну тканину). Процедура проста: ємність з каламутною збовтують і проціджують 3-4 рази.
Вино, що вийшло таким чином вино, не можна змішувати з іншими напоями (після першого проціджування), бо це різний алкоголь з відмінними один від одного характерними особливостями. Проціджену від осаду рідину піддають звичайній витримці, як будь-яке інше вино. Також, допускається її пастеризація та змішування з міцним спиртним. На виході вийде напій, подібний до своїх якостей з портвейном.

Корисні поради для домашніх виноробів

Коли зливати вино з осаду та навіщо потрібна фільтраціяЯкщо у рідині припинилися процеси бродіння після очищення? Майстри виноробства розкривають причини:

 • По досягненню вмісту спирту в рідині в 10-13%. Винні дріжджі витратили свій ресурс.
 • Надмірно теплий або надмірно холодний простір. Температура навколишнього середовища має бути в межах 10-30 гр. Ідеально – 20 гр. Цельсія.
 • Багато чи, навпаки, мало цукру. Солодкість визначає ареометр. Але можна піддати продукт перевірці язиком. При нестачі солодкості потрібно покласти 100 г цукру на 1 літр сусла. При надлишку додати холодну кип’ячену воду.
 • Гідрозатвор не герметичний. У цьому випадку торці замазують герметиком або звичайним пластиліном.

Мезгу з винограду можна не викидати відразу, а спробувати зробити з неї вторинне вино:

  1. Покласти відходи в ємність, де вони де вони будуть бродити.
  2. Залити водою до об’єму видобутого сусла, призначеного для стартового бродіння.

Засипати цукром, розраховуючи 180-270 г на один літр суспензії.

 • Витримувати, як звичайне вино, тільки терміни бродіння будуть більшими.
 • Коли мезга втратить свій колір і стане м’ясистим осадом, її ліквідують, рідину проціджують через марлю або тканину, а напій, що вийшов, йде на добродіння під гідрозатвором.

За умови правильного виконання всіх технологічних віх, в результаті, можна буде насолодитися хорошим другим вином. Букет такого спиртного зазвичай легкий, з ненав’язливим ароматом, а сам відтінок не відрізняється яскравістю. Щоб додати фарб, можна покласти в нього свіжозірваних ягідок малини або чорної смородини.
Виготовити смачне вино своїми руками досить просто. Головне – витримувати терміни та технологію очищення. Варто пам’ятати, що несуттєво кількість разів переливань вина, важливо усунути осад. Якщо він не формується після першої фільтрації, значить більше знімати вино немає сенсу. Агрегати для виноробства від ПП “Ракитов” зроблять творче дійство нескладним та приємним!